8 نشانه برای اینکه کامپیوتر شما هک شده است

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، حتماً نباید شخص مهمی باشید تا رایانه شما هک گردد و البته هک شدن رایانه ها هم مسئله پیچیده ای نیست و ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد.

8 نشانه برای اینکه کامپیوتر شما هک شده است

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، حتی اگر مدیر عامل یا مقام دولتی نیستید، باز هم ممکن است قربانی هکرها شوید. نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد شما مورد حمله قرار گرفته اید و در خصوص آن چه باید بکنید.

1- رایانه کندتر آغاز به کار می نماید

اگر رایانه شما به طور ناگهانی برای روشن شدن یا باز کردن برنامه ها به طور ناگهانی آغاز به کار می نماید، این می تواند نشانه ای از رسوخ بدافزارها، به ویژه کرم یا اسب تروا باشد.

این اتفاق به این علت است که نرم افزارهای مخرب منابع CPU زیادی مصرف می نمایند و این باعث می گردد رایانه شما بیش از حد بارگیری گردد و کندتر از حالت عادی کار کند.

با این حال، رایانه ها به دلایل دیگری از جمله عدم تعمیر و نگهداری، داغ شدن بیش از حد پردازنده و موارد دیگر هم می توانند به شدت کند شوند.

2- فن رایانه دائماً کار می نماید

یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص اینکه آیا یک دستگاه یا دستگاه تلفن همراه دارای جاسوس افزار، بدافزار رمزنگاری یا سایر ویروس هایی است که از قدرت پردازشی استفاده می نمایند توجه به دمای فیزیکی و عمر باتری دستگاه است بنابراین اگر تلفن شما ناگهان احتیاج به سه یا چهار بار در روز شارژ شدن داشته باشد، فن آن بیش از نیمی از زمان روشن بودن کار می نماید و همواره در جیب یا کیف دستی شما داغ است، این می تواند نشانه این باشد که بدافزار روی دستگاه شما در حال کار کردن است.

3- وب کم روشن می گردد

اگر وب کم یا میکروفون شما خود به خود روشن می گردد این می تواند نشانه ای از آلودگی. جاسوسان سعی می نمایند شما را در موقعیت های مختلف ببینند و سعی می نمایند گذرواژه های مختلف شما را هنگام تایپ آن ها بدست آورند.

4-تغییرات چراغ ارسال و دریافت

شاخص دیگری که نشان می دهد شخص دیگری کامپیوتر شما را کنترل می نماید چشمک زدن ارسال و دریافت داده ها هنگام کار کردن با رایانه است. چراغ ارسال و دریافت داده هنگام کارکردن رایانه شما یک علامت هشدار دهنده است.

5- برنامه های شما فعال می شوند

یک روش شناخته شده برای جمع آوری داده ها تزریق کد مهاجم به برنامه مورد نظر است. در نتیجه ممکن است برنامه ای به آرامی اجرا گردد یا مکرراً خراب گردد. توجه داشته باشید: اگر این برنامه ها در تلفن شما هستند، ممکن است شخصی از شما جاسوسی کند.

6- تبلیغات عجیب و زیاد

اگر به طور ناگهانی افزونه هایی برای مرورگر داشته باشید که یادتان نمی آید آن را نصب نموده باشید ممکن است دستگاه شما آلوده شده باشد. اغلب، این افزونه ها به مهاجمان یاری می نماید تا از دسترسی خود به دستگاه شما درآمدزایی نمایند. به طور مشابه، اگر به نظر می رسد صفحات وب رایانه شما پر از تبلیغات بازشو است، ممکن است آلوده شده باشید.

7- اصلی شما تغییر می نماید

اگر مرورگر وب خود را باز کنید و به جای صفحه اصلی معمولی خود به صفحه ناآشنا منتقل شوید، یا یک عبارت جستجو را در مرورگر خود وارد کنید، و در مرورگر دیگری لیستی از وب سایت ها برای عبارت جست وجوی شما ظاهر گردد، این ممکن نشانه ای از نرم افزارهای جاسوسی باشد. این امر به ویژه هنگامی اتفاق می افتد که متوجه شوید تنظیمات مرورگر شما تغییر نموده است و قادر به تغییر تنظیمات نیستید.

8- ابزارهای اسرارآمیز ظاهر می شوند

علائم دیگر نرم افزارهای جاسوسی بالقوه عبارتند از فایل هایی که در رایانه شما ظاهر می شوند. بعلاوه ممکن است متوجه شوید که نرم افزار آنتی ویروس شما یا بعضی از ابزارهای سیستم روی رایانه شما جوابگو نیستند یا به درستی کار نمی نمایند.

چگونه از رایانه خود در برابر هکرها محافظت کنیم

برترین راه برای جلوگیری از ویروسی شدن این است که یک برنامه معتبر ضد ویروس بر روی رایانه خود نصب کنید.

هیچ علت موجهی برای عدم استفاده از ضد ویروس وجود ندارد. اما در صورت آلوده شدن، نرم افزارهای جاسوسی می توانند در پس زمینه مخفی شده و بی سروصدا اطلاعات شما را جمع آوری نموده و در دراز مدت هزینه زیادی برای شما داشته باشند که قابل مقایسه با هزینه ای که برای خرید آنتی ویروس می کنید نیست.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین

به "8 نشانه برای اینکه کامپیوتر شما هک شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نشانه برای اینکه کامپیوتر شما هک شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید