4 مقصد محبوب ایرانیان برای خرید ملک

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، خبرنگاران : روز گذشته رئیس اتاق بازرگانی تهران آماری از خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه ارائه کرد که تامل برانگیز بود. خرید حدود هشت هزار و 800 ملک طی 15 ماه اخیر، آماری است که از خروج سرمایه از کشور حکایت دارد.

4 مقصد محبوب ایرانیان برای خرید ملک

به گزارش به نقل از روزنامه خراسان، در ادبیات مالی خروج هرگونه منابع و امکانات از جمله پول به خارج از کشور بدون ورود کالا یا خدمات را خروج سرمایه می گویند. مهم ترین هدف خروج سرمایه تبدیل پول به ملک در خارج از کشور است. طی سال های اخیر ترکیه مهم ترین مقصد خروج سرمایه از کشور ما بوده است.حالا اما خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران نام گرجستان ،ارمنستان و حتی تاجیکستان را هم به تعداد مقاصدی که سرمایه فراری از کشور به آن سو می رود افزوده است. این اتفاق از یک سو به مشوق های کشور پذیرنده سرمایه بر می گردد و از سوی دیگر به شرایط مالی نابسامان کشور فرستنده سرمایه ارتباط دارد. آن چه که جای دغدغه دارد، این است که در ادبیات مالی بسیاری از مسئولان، چنین مسئله مهمی محل بحث و گفتگو نیست. طی 2-3 سال اخیر که چنین روندی اتفاق افتاده است، کمتر بحثی را در این باره از سوی سیاست گذاران شنیده ایم.

شاید پرداختن به ریشه های این مسئله نیز احتیاج به آنالیز های دقیق داشته باشد ولی به طور کلی آن چه را موجب فرار سرمایه از کشور شده است می توان در قالب موارد ذیل فهرست کرد:

1 - نوسانات شدید که نمونه شاخص آن در دیده می گردد. تدوین سیاست هایی که مانع از نوسان شاخص های اصلی مالی گردد، برای مواجهه با این مسئله لازم است.

2- تغییر ناگهانی سیاست ها که اگر چه تا حدی به مسئله نوسان ها باز می گردد ولی نشان دهنده ضعف سیاست گذاری است، به گونه ای که بسیاری از قوانین و مقررات یا در عمل دچار ناکارآمدی می گردد و تغییر می نماید یا مانند ارز 4200 در تعارفات و جدال های سیاسی کج دار و مریز ادامه می یابد.

3 - با وجود انحصار و اعمال سلیقه در مجوزهای کسب و کار و صراحت قانون در سپردن مسئولیت سامان دهی و شفاف سازی مجوزهای بخش های مختلف برای راه اندازی کسب و کار امامقاومت دستگاه ها باعث شده است تا همچنان بخش عمده ای از مجوزهای کسب و کار شفاف و با اعمال سلیقه باقی بماند.

4 - غلبه سیاست زدگی بر کار کارشناسی و ارسال پالس های عدم ثبات در سیاست گذاری که این مسئله در همین روزها حتی فراتر از اختلاف بین قوا در داخل قوه مجریه بر سر نحوه مواجهه با مسئله حیاتی نظیر مقابله با کرونا دیده می گردد و عملا این اختلافات به تریبون های رسمی و موضع گیری غیرمستقیم رئیس جمهور و وزیر بهداشت علیه یکدیگر نیز منجر شده است. همه این موارد موجب می گردد تا افراد سرمایه گذاری در چنین بستری را نادیده بگیرند و به دنبال فضایی مساعدتر برای کسب و کار باشند.

مشهور است که سرمایه همچون پرنده ها ترسو و فرّار است و معطل حرف ها و وعده ها و تعارفات نمی ماند. سرمایه به دنبال سود مستمر و مطمئن است که در یک بستر مطمئن رخ می دهد. لذا اصلاح سیاست ها و مشخص چارچوب سیاستی مشخصی که اجازه نوسان شدید در شاخص ها را ندهد و به سرمایه گذار این پیغام را بدهد که سیاست گذار به فکر اصلاح است، موجب جلوگیری از فرار سرمایه می گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "4 مقصد محبوب ایرانیان برای خرید ملک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 مقصد محبوب ایرانیان برای خرید ملک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید