گوترش: فقدان آی ان اف جهان را ناامن تر و بی ثبات تر می کند

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، دبیرکل سازمان ملل متحد از ایالات متحده و روسیه درخواست کرد تا پیمان نیروهای هسته ای میان برد موسوم به آی ان اف را حفظ کرده و پیمان استارت جدید را پیش از سررسید انقضای آن در 2021 تمدید کنند.

گوترش: فقدان آی ان اف جهان را ناامن تر و بی ثبات تر می کند

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد در ژنو گفت، از دست دادن آی ان اف جهان را ناامن تر و بی ثبات تر می کند. واشنگتن اول فوریه گفت در صورتی که روسیه به نقض مفاد این پیمان پایان ندهد، ظرف شش ماه از آن خارج می شود.

گوترش تاکید کرد: واقعیت این است که ما نمی توانیم به رقابت هسته ای بی بند و بار روزهای تاریک جنگ سرد بازگردیم. من از طرفین پیمان آی ان اف می خواهم تا از زمان باقیمانده استفاده کرده و وارد گفت وگوی صادقانه در حوزه مسائل مختلف مطرح شده، شوند. حفظ این پیمان بسیار مهم است.

او گفت، استارت جدید تنها ابزار حقوقی بین المللی برای محدودسازی حجم دو زرادخانه هسته ای بزرگ جهان است و مفاد بازرسی آن به نفع کل جهان است. گوترش همچنین یادآوری کرد، ذخایر جهانی تسلیحات هسته ای یک ششم آنچه در 1985 بوده است، شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه نمود: من روسیه و آمریکا را ترغیب می کنم تا از تمدید این پیمان برای بررسی کاهش های بیشتر در زرادخانه هسته ای استراتژیک استفاده کنند. من روزی را آرزومندم که این توافق های دو جانبه، چند جانبه شود.

آنتونیو گوترش در ادامه ابراز امیدواری کرد، دومین نشست رهبران آمریکا و کره شمالی که برای چهارشنبه و پنج شنبه همین هفته در ویتنام برنامه ریزی شده است، پیشرفت واقعی ایجاد کند. او تاکید کرد: امیدوارم در نشست آخر هفته در هانوی، پایتخت ویتنام رهبران جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده روی گام های قاطع برای خلع سلاح هسته ای پایدار، مسالمت آمیز و کامل و همچنین دارای قابلیت راستی آزمایی در شبه جزیره کره توافق کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گوترش: فقدان آی ان اف جهان را ناامن تر و بی ثبات تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش: فقدان آی ان اف جهان را ناامن تر و بی ثبات تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید