کلاس نرخی پرواز چیست و چه تاثیری بر قیمت بلیط هواپیما دارد؟

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، تمامی گردشگران و علاقه مندان به سفر می دانند که قیمت بلیط هواپیما از سایر وسایل نقلیه بیشتر است. علت آن هم نوع وسیله نقلیه، خدمات و امکاناتی است که هواپیما در اختیار مسافران قرار می دهد. نرخ قیمت بلیط هواپیما تحت یک فرمول خاص مشخص می گردد. طبق این روش، قیمت هواپیماهای مختلف هم با یکدیگر متفاوت می گردد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که قیمت بلیط این وسیله نقلیه چگونه مشخص می گردد و یا کلاس نرخی پرواز چیست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کلاس نرخی پرواز چیست و چه تاثیری بر قیمت بلیط هواپیما دارد؟

عوامل موثر روی قیمت بلیط هواپیما

سه معیار اصلی وجود دارد که معین نماینده قیمت بلیط سیستمی هواپیما هستند.

  1. جهت پرواز: یکی از اصلی ترین معیارها در قیمت گذاری بلیط های هواپیما جهت پرواز است. به اسم مثال هر چه مسافت و فاصله میان دو نقطه بیشتر باشد یا جهت طولانی تر باشد، قیمت بلیط هم افزایش پیدا می نماید و در کنار آن تمامی هزینه ها هم بیشتر می گردد.
  2. کلاس پرواز: یکی دیگر از عواملی که بر روی قیمت بلیط این وسیله نقلیه اثرگذار است، کلاس پروازی است. کلاس پروازی شامل خدماتی است که یک آژانس هواپیمایی و ایرلاین به مسافران و مشتریان خود ارائه می دهد. هرچه یک پرواز خدمات و امکانات بیشتری داشته باشد، هزینه بلیط آن هم بالاتر می رود. کلاس پروازی در آژانس های هواپیمایی سه نوع است؛ کلاس اکونومی، بیزینس کلاس و فرست کلاس.
  • بلیط هایی که با کلاس پروازی اکونومی ارائه شده اند، قیمت ارزان تری دارند و معمولاً با استقبال بیشتری روبه رو می شوند. در این پروازها مسافر یک جایگاه رزرو می نماید که امکانات خاص و ویژه ای ندارد.
  • بیزینس کلاس امکانات بیشتری ارائه می نماید و هزینه آن هم بیشتر است. این کلاس پروازی، خدمات بیشتری ارائه می دهد. جایگاه آن ها با دیگر جایگاه ها فاصله بیشتری دارد و راحت تر است. احتمالاً یک مانیتور و هدفون هم برای آن ها در نظر گرفته می گردد. علاوه بر این سرو غذای گرم از دیگر مزایای پرواز کلاس بیزینس است.
  • گران قیمت ترین بلیط های هواپیما به بلیط های فرست کلاس اختصاص دارد. اغلب سرمایه گذاران و ثروتمندان از این نوع کلاس پروازی استفاده می نمایند. جایگاه که در این نوع بلیط ها به مسافر داده می گردد راحت تر است و اغلب در یک کابین اختصاصی قرار گرفته است. سیستم صوتی و تصویری پیشرفته، سرویس بهداشتی مجزا، اینترنت، منو باز غذا و … از امکانات بلیط فرست کلاس است.
  1. شناسه نرخی پرواز: مهم ترین عامل در متفاوت بودن قیمت بلیط ها، شناسه نرخی پرواز است که در بلیط ها با حرف انگلیسی مانند J، C، Y و … نشان داده می گردد. به اسم مثال شناسه نرخی Q در یک ایرلاین از شناسه نرخی N گران تر است. شرکت های هواپیمایی از این شناسه ها استفاده می نمایند تا بتوانند به صورت سیستمی بلیط ها را قیمت گذاری نمایند. براساس قوانین این شناسه ها مقادیر ثابتی هستند و ممکن است سالی یک بار افزایش داشته باشند. شرایط داخلی یک هواپیما برای کسانی که شناسه های نرخی مختلفی دارند یکسان است و هیچ تفاوتی در خدمات و کیفیت وجود ندارد به شرطی که کلاس پروازی آن ها هم یکسان باشد. اما در بعضی از موارد این شناسه ها باهم تفاوت دارند. تفاوت قیمت در اثر کلاس نرخی تنها در پروازهای سیستمی دیده می گردد و در پروازهای چارتری وجود ندارد. در ایران اغلب پروازهای چارتری با کلاس نرخی Y ارائه می گردد. ویژگی اصلی این بلیط ها این است که قیمت ارزان ای دارند اما امکان استرداد برای آن ها وجود ندارد.

علت وجود کلاس نرخی پرواز

ایرلاین های مختلف به علت این که بتوانند به بخش وسیعی از مسافران خدمات ارائه دهند، امکانات و خدمات خود را در سطح های متفاوتی طبقه بندی می نمایند. به اسم مثال از مقدار حجم بار مجاز کم می نمایند و یا دیگر امکانات مانند قوانین استرداد را تحت تاثیر قرار می دهند. آژانس های هواپیمایی ترکیب های مختلفی ارائه می نمایند و آن ها را تحت اسم کلاس نرخی پروازی بیان می نمایند تا خدمات آن ها جوابگوی احتیاج تمامی مشتریان باشد. شناسه نرخی پرواز در معین کیفیت پروازی و قیمت نهایی بلیط نقش مهمی را ایفا می نماید.

تفاوت های انواع شناسه نرخی بلیط هواپیما

کلاس های پروازی گوناگون، خدمات و امکانات مختلفی مانند کیفیت جایگاه، کیفیت پذیرایی، نوع خدمات و … به مسافران ارائه می دهند. اما گفتنی است که بلیط هایی که شناسه نرخی متفاوتی دارند، در بعضی از ویژگی ها با هم اختلاف دارند. در واقع شناسه نرخی پرواز یکی از اصلی ترین مولفه هایی است که معین نماینده قیمت پرواز است. در ادامه به بعضی از تفاوت ها در شناسه های پرواز اشاره شده است.

جریمه لغو یا استرداد بلیط (کنسلی): یکی از مهم ترین عواملی که سبب اختلاف میان شناسه های نرخی پرواز شده است این نکته است که بعضی از آن ها قوانین کنسلی سخت گیرانه ای دارند. جریمه ای که شرکت های هواپیمایی پس از کنسلی بلیط به شما پرداخت می نمایند، با هم فرق دارد. به طور معمول این شرکت ها، بعضی از بلیط ها را در کلاس های نرخی ارزان قرار می دهند و با این کار احتمال فروش آن ها را افزایش می دهند. از طرف دیگر جریمه کنسلی این بلیط ها هم بیشتر می گردد یعنی اگر بخواهید بلیط لحظه آخری هواپیما خود را که در این نوع کلاس های نرخی پرواز است لغو کنید، مبلغ کمتری به شما پس خواهند داد.

  • حجم بار مجاز: یکی دیگر از مواردی که سبب تفاوت در شناسه های نرخی پرواز می گردد، مقدار بار مجاز است که در انبار هواپیما جای می گیرد. اگر بلیطی که خریداری نموده اید، در کلاس های نرخی ارزان قرار گرفته باشد، شما باید بار کمی به همراه خود داشته باشید. اما در صورتی که کلاس نرخی پرواز یک کلاس خوب و گران باشد، مقدار بار مجازی که می توانید همراه داشته باشید هم بیشتر خواهد شد.
  • فاصله زمانی تا پرواز: فاصله زمانی تا پرواز یک موضوع دیگر است سبب تفاوت شناسه نرخی پرواز می گردد. ایرلاین با نزدیک شدن به روزهای پرواز، در جهتهای پرتردد و پر مسافر کلاس نرخی را افزایش می دهد تا از این طریق بتواند سود بیشتری به دست بیاورد. اما در صورتی که مقصد کم هوادار باشد و یا مسافر زیادی برای آن وجود نداشته باشد، آژانس های هواپیمایی برای این که جایگاه ها خالی نباشد به اجبار کلاس نرخی پرواز را کاهش می دهد.

کلاس نرخی پرواز در شرکت های هواپیمایی ایران

هر کدام از شرکت های هواپیمایی درباره کلاس نرخی پرواز سیاست های خاصی دارند و از حروف مختلف جهت نامگذاری کلاس ها استفاده می نمایند. هر یک از ایرلاین ها براساس قوانین خاص خود برای کلاس های مختلف پرواز نرخ های گوناگونی در نظر می گیرند و آن ها با شناسه های نرخی مختلف نام گذاری می نمایند. کلاس نرخی در تمامی ایرلاین ها با هم یکسان نیست. به اسم مثال شرکت هواپیمایی زاگرس بلیط های خود را در 22 شناسه نرخی مختلف به بازار بلیط های هواپیما ارائه می نماید که این کلاس های نرخی از نظر قوانین جریمه و استرداد به 8 گروه مختلف تقسیم می شوند و این گروه ها شامل درصد جریمه 10 درصدی الی 100 درصدی یعنی بدون امکان استرداد وجه می شوند.

سخن پایانی

حتماً برای شما هم پیش آمده است که در هنگام خرید آنلاین بلیط هواپیما برای یک سفر معین به وسیله یک ایرلاین، قیمت های گوناگونی ارائه شده باشد. علت این تفاوت قیمت به غیر از بیزینس کلاس و کلاس اکونومی به کلاس نرخی پرواز هم مربوط می گردد. به همین علت بهتر است هنگام خرید بلیط علاوه بر قیمت، حواستان به شناسه نرخی پرواز هم باشد تا بتوانید برترین و مناسب ترین بلیط را برای خود بخرید. موتور جستجو سفرمارکت در خدمت شماست تا با یک جستجوی ساده، ارزانترین و برترین بلیط هواپیما را بتوانید پیدا و بخرید.

منبع: اتاق

به "کلاس نرخی پرواز چیست و چه تاثیری بر قیمت بلیط هواپیما دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاس نرخی پرواز چیست و چه تاثیری بر قیمت بلیط هواپیما دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید