چرا مغز بوهای بد رو زودتر پردازش می نماید؟

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، حس بویایی برای تشخیص و واکنش به محرک ها سیار مهم است. پیازک های بویایی سریع به بو های منفی واکنش نشان می دهند و یک سیگنال مستقیم را در حدود 300 میلی ثانیه به قشر حرکتی می فرستند. سیگنال باعث می گردد که فرد ناخودآگاه به عقب برود و از منبع بو دور گردد.

چرا مغز بوهای بد رو زودتر پردازش می نماید؟

وبلاگ حساب و کتاب| توانایی تشخیص و واکنش به بوی تهدید نماینده، پیش شرط بقای ما و سایر پستانداران است. با استفاده از یک تکنیک نو، محققان موسسه کارولینسکا در سوئد قادر شدند هنگامی که سیستم عصبی مرکزی بو را به عنوان خطر تشخیص می دهد، آنچه در مغز اتفاق می افتد را مطالعه نمایند. این مطالعه، نشان می دهد که بو های منفی و بد، زودتر از بو های مثبت و خوب پردازش می شوند و واکنش اجتنابی فیزیکی را در بدن ایجاد می نمایند.

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب؛ اندام بویایی حدود پنج درصد مغز انسان را اشغال می نماید و ما را قادر می سازد بین میلیون ها بوی مختلف تمایز قائل شویم. بخش بزرگی از این بو ها با تهدیدی برای سلامتی و بقای ما مانند مواد شیمیایی و غذا های فاسد شده همراه است. سیگنال های بو پس از استنشاق به وسیله بینی در عرض 100 تا 150 میلی ثانیه به مغز می رسند.

پاسخ اجتنابی انسان به بو های ناخوشایند مرتبط با خطر، به عنوان یک فرآیند شناختی آگاهانه تلقی می شد، اما این مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که این عمل ناخودآگاه و بسیار سریع است.

بقای همه موجودات زنده به توانایی آن ها در اجتناب از خطر و جستجوی پاداش بستگی دارد. در بشر حس بویایی برای تشخیص و واکنش به محرک های بالقوه مضر بسیار مهم به نظر می رسد.

از دیرباز این یک راز بوده است که چگونه مکانیسم های عصبی در تبدیل بوی نامطبوع به رفتار اجتنابی در انسان نقش دارند. یکی از دلایل این امر، فقدان روش های غیرتهاجمی برای میزان گیری سیگنال های پیاز بویایی است.

محققان در حال حاضر روشی را ابداع نموده اند که برای اولین بار امکان میزان گیری سیگنال های پیاز بویایی انسان را فراهم نموده است، که بو ها را پردازش می نماید و به نوبه خود می تواند سیگنال هایی را به قسمت هایی از مغز منتقل کند که حرکت و رفتار اجتنابی را کنترل می نمایند.

نتایج آن ها بر اساس سه آزمایش است که در آن از شرکت نمایندگان خواسته شد تا تجربه شش بوی مختلف، بعضی مثبت و بعضی منفی را ارزیابی نمایند، در حالی که فعالیت الکتروفیزیولوژیکی پیاز بویایی هنگام پاسخ به هر یک از بو ها میزان گیری می شد.

واضح بود که پیازک های بویایی به طور خاص و سریع به بو های منفی واکنش نشان می دهند و یک سیگنال مستقیم را در حدود 300 میلی ثانیه به قشر حرکتی می فرستند. سیگنال باعث می گردد که فرد ناخودآگاه به عقب برود و از منبع بو دور گردد.

نتایج نشان می دهد که حس بویایی ما برای توانایی مان در تشخیص خطراتی که ما را تهدید می نماید مهم است و بیشتر این توانایی ناخودآگاه است تا واکنش ما به خطری که به وسیله حواس بینایی و شنوایی ما ایجاد گردد.

ساختار پیچیده سیستم بویایی

بو از پشت بینی آغاز می گردد، جایی که میلیون ها نورون حسی در یک نوار بافتی به نام اپیتلیوم بویایی قرار دارند. نوک این سلول ها حاوی پروتئین هایی به نام گیرنده است که مولکول های بو را به هم متصل می نمایند. گیرنده ها مانند قفل هستند و کلید های باز کردن این قفل ها مولکول های بو هستند که در گذشته شناور هستند.

انسان ها حدود 450 نوع مختلف گیرنده های بویایی دارند. (برای مقایسه، سگ ها تقریباً دو برابر بیشتر هستند.) هر گیرنده را می توان به وسیله مولکول های مختلف بو فعال کرد و هر مولکول بو می تواند چندین نوع گیرنده مختلف را فعال کند. با این حال، نیرو هایی که گیرنده ها و مولکول های بو را متصل می نمایند می توانند از نظر قدرت بسیار متفاوت باشند.

به قفلی فکر کنید که می تواند به وسیله 10 کلید مختلف باز گردد. دو عدد از کلید ها کاملاً مناسب هستند و به راحتی در را باز می نمایند. هشت کلید دیگر نیز به خوبی مناسب نیستند و برای باز شدن درب، تکان خوردن بیشتری طول می کشد.

پیچیدگی گیرنده ها و فعل و انفعالات آن ها با مولکول های بو آن چیزی است که به ما امکان می دهد طیف گسترده ای از بو ها را تشخیص دهیم؛ و آنچه ما به عنوان یک بوی واحد تصور می کنیم در واقع ترکیبی از مولکول های بو است که روی انواع گیرنده ها اثر می نماید و یک کد عصبی پیچیده ایجاد می نماید که می توانیم آن را به عنوان رایحه گل رز یا علف تازه بریده تشخیص دهیم.

این کد عصبی با نورون های حسی بینی آغاز می گردد. هنگامی که یک مولکول بو به گیرنده متصل می گردد، یک سیگنال الکتریکی را ارسال می نماید که از نورون های حسی به پیاز بویایی منتقل می گردد، ساختاری در قاعده مغز پیشین که سیگنال را برای پردازش بیشتر به سایر منطقه ها مغز منتقل می نماید.

یکی از این نواحی قشر پیریفورم است، مجموعه ای از نورون ها که درست در پشت پیاز بویایی قرار دارند و برای شناسایی بوی کار می نمایند. اطلاعات بویایی نیز به تالاموس می رسد، ساختاری که به عنوان ایستگاه رله برای تمام اطلاعات حسی وارد شده به مغز عمل می نماید. تالاموس بعضی از این اطلاعات بو را به قشر اوربیتوفرونتال منتقل می نماید، جایی که می تواند با اطلاعات طعم ادغام گردد. آنچه ما اغلب به حس چشایی نسبت می دهیم در واقع نتیجه این ادغام حسی است.

سیستم بویایی زمانی اهمیت دارد که ما از غذا ها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم قدردانی کنیم. این پیوند بویایی و چشایی شرح می دهد که چرا غذا ها با سرما سرد نمی شوند.

احتمالاً تجربه نموده اید که یک رایحه می تواند احساسات و حتی خاطرات خاصی را در فکر ایجاد کند، مانند زمانی که یک بوی ادکلن در یک فروشگاه بزرگ شما را به یاد عموی مورد علاقه خود که همان رایحه را می پوشد، می اندازد. این امر به این علت اتفاق می افتد که تالاموس اطلاعات بویایی را به هیپوکامپ و آمیگدال، منطقه ها کلیدی مغز درگیر در یادگیری و حافظه می فرستد.

منبع: ScienceDaily

منبع: فرادید

به "چرا مغز بوهای بد رو زودتر پردازش می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مغز بوهای بد رو زودتر پردازش می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید