پیش بینی دیپلمات غربی؛ دور دوم انتخابات افغانستان در بهار برگزار می گردد

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، سفیر جمهوری چک در کابل در حالی از احتمال کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم می گوید که هنوز نتایج ابتدایی انتخابات معین نشده و بعضی نامزدان نیز خود را پیروز اعلام نموده اند.

پیش بینی دیپلمات غربی؛ دور دوم انتخابات افغانستان در بهار برگزار می گردد

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ حساب و کتاب، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ششم مهرماه با وجود مسدود بودن بسیاری از مراکز اخذ رای، تهدیدات امنیتی و نگرانی های گسترده در رابطه با شفافیت این روند برگزار گردید.

در حالی که نتایج ابتدایی قرار است 27 مهر اعلام گردد اما بعضی از نامزدان مدعی پیروزی در انتخابات هستند.

پتر استپانیک سفیر جمهوری چک در کابل در اظهاراتی از احتمال کشیده شدن انتخابات افغانستان به دور دوم و احتمال تعویق برگزاری دور دوم به فصل بهار گفت.

به گزارش رویترز، استپانیک در این باره گفت: کمیسیون انتخابات می تواند بگوید هوا بد است و برگزاری انتخابات را تا چند ماه و بهتر شدن هوا موکول کند که در این صورت دولتی ضعیف خواهیم داشت.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان حدود 4 هزار و 500 شکایت دریافت نموده و روز یکشنبه نیز کمیسیون انتخابات اظهار داشت که بعضی از دستگاه های بیومتریک ناپدید شده و کارت حافظه بعضی از دیگر دستگاه ها نیز توسط افراد قدرتمند از این سامانه ها خارج شده است.

از سوی دیگر نیز براساس گزارش ها مشارکت در انتخابات 2.6 میلیون نفری بوده این در حالی است که 9.6 میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ششم مهرماه ثبت نام نموده بودند.

سفیر جمهوری چک در حالی از احتمال کشانده شدن انتخابات به دور دوم و تعویق آن به فصل بهار گفته که به گزارش بی بی سی سفارت آمریکا در کابل اعلام نموده که تقلب در انتخابات افغانستان جایی ندارد.

بی بی سی می افزاید که سفارت آمریکا در کابل به رأی دهندگان افغان اطمینان داد که قط آرای قانونی، با شفافیت و بی طرفی شمرده می گردد.

بعضی می گویند که چنین اظهاراتی نگرانی مردم و کارشناسان را برانگیخته است و احتمال دخالت خارجی ها در انتخابات افغانستان را افزایش می دهد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پیش بینی دیپلمات غربی؛ دور دوم انتخابات افغانستان در بهار برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی دیپلمات غربی؛ دور دوم انتخابات افغانستان در بهار برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید