پدیکلوزیس و راه های پیشگیری

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، ابتلا به شپش ارتباطی با سطح زندگی فرد ندارد هرسال با آغاز فصل مدرسه، شاهد ابتلای بعضی از دانش آموزان به پدیکولوزیس یا آلودگی به شپش هستیم، موضوعی که ارتباطی با سطح زندگی افراد و تقسیمات منطقه ای مدارس ندارد.

پدیکلوزیس و راه های پیشگیری

به گزارش، افزایش ابتلا به پدیکلوزیس، منجر به شیوع سودجویی هایی نیز می گردد که با عنوان توزیع شامپو و کرم و محلول های پیشگیری به خانواده ها توصیه شده و بار ها منجر به عوارض پوستی گاه درازمدت در مصرف نمایندگان نیز شده است.

اما شپش و ابتلا آن یک موضوع دنیای است که در هر دو جنس مرد و زن دیده می گردد اگرچه در دختربچه ها به دلیل بلند بودن موی سر، بیشتر شیوع دارد.

یک کارشناس ارشد حشره شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص به ایسنا گفت: شپش از زمره بیماری های انگلی پوستی انسان محسوب می گردد و در سراسر دنیا آن را یک مشکل مرتبط با بهداشت عمومی می دانند.

مرضیه شهریاری با بیان اینکه شپش امکان دارد در سر یا بدن آلودگی ایجاد نموده یا فرد به شپشک عانه مبتلا گردد، اضافه نمود: این بیماری در هر دو جنس (زن و مرد) دیده می گردد، اما در دختر بچه ها شایع تر است؛ شیوع سنی خاصی ندارد، اما شپش سر بیشتر در بچه ها دیده می گردد.

او اظهار داشت: پدیکولوزیس شایع ترین آلودگی های انگلی در سراسر دنیاست که می تواند موجب طرد اجتماعی افراد و خانواده های مبتلا گردد. همچنین می تواند افت تحصیلی دانش آموزان به علت بی خوابی ناشی از خارش شبانه را به همراه داشته باشد.

شهریاری گفت: نقش شپش به عنوان ناقل تعدادی از بیماری ها از قبیل تیفوس، تب راجعه اپیدمیک و تب خندق، از اوایل قرن اخیر شناخته شده است که از نظر اهمیت به عنوان شاخص بیماری های آمیزشی می تواند مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس ارشد حشره شناسی ادامه داد: در مناطق متعددی بهبود وضعیت بهداشتی، مالی و اجتماعی تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی به شپش داشته، اما در زمان جنگ و در محل های پر جمعیت به علت توجه نکردن به بهداشت فردی و محیط، امکان ایجاد اپیدمی های بزرگ وجود دارد.

او تاکید نمود که شپش به جامعه یا طبقه اجتماعی خاصی مربوط نیست و به ویژه هنگام وقوع اپیدمی ها می تواند اقشار مختلف جامعه را مبتلا سازد.

شهریاری گفت: در روش انتقال مستقیم، تماس فرد آلوده با فرد سالم باعث انتقال انگل می گردد. در مکان هایی که افراد به طور گروهی با یکدیگر زندگی می نمایند، انتقال این انگل بسیار ساده است، از جمله پادگان ها، آسایشگاه ها، مهد کودک ها، مدارس و به ویژه مدارس ابتدایی که بچه ها در هنگام بازی یا کار سر خود را به یکدیگر می چسبانند.

این کارشناس ارشد حشره شناسی گفت: در روش انتقال غیرمستقیم که شامل استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده از جمله استفاده ازپ وشاک، رختخواب، شانه و برس است انتقال صورت می گیرد.

شهریاری اظهار داشت: شپش هنگامی که دمای بدن میزبان پایین تر و بالاتر از حد عادی باشد، بدن میزبان را ترک می نماید و مناسب ترین دما برای تحمل شپش در بدن میزبان بین 35 تا 39 درجه سانتی گراد است.

او گفت: شپش سر انگل اجباری محسوب می گردد، یعنی نمی توانند بدون وجود میزبان زندگی کند؛ این گونه از شپش تنها قادر به زندگی در بدن میزبان انسانی است.

کارشناس ارشد حشره شناسی علوم پزشکی شیراز گفت: افزایش شیوع آلودگی به شپش سر در دانش آموزان و روند رو به تزاید مصرف ترکیبات پدیکولوساید همراه با شواهدی در خصوص شکست درمانی آنها، احتمال ایجاد مقاومت در شپش ها را مطرح می نماید.

به گزارش ایسنا، بهترین راه برای مقابله با شپش خصوصا در فصل مدرسه، رعایت بهداشت فردی و عمومی است؛ مراقبان و مربیان بهداشت خصوصا در مدارس ابتدایی به ویژه بین دانش آموزان دختر، ضمن آموزش اصول بهداشتی، مراقبت های لازم را انجام دهند تا مانع از شیوع و همه گیری پدیکلوزیس شوند.

والدین نیز در این زمینه با کنترل روزانه فرزندان خود و توجه به رفتار هایی نظیر خاراندن بیش از اندازه بدن و سر، بروز نقاط قرمز رنگ روی پوست، بیقراری و وجود دانه های سفید رنگ چسبیده به بن موها، بلافاصله به پزشک مراجعه و نسبت به درمان کامل اقدام نمایند.

یکی از مهمترین راه چاره ها برای درمان کامل بیماری و جلوگیری از ابتلای سایرین، شستشوی کامل لباس های فرد مبتلا در آب گرم و خشک کردن آن ها در برابر آفتاب و اتوکشیدن کامل لباس خصوصا درز های لباس ها است.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پدیکلوزیس و راه های پیشگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیکلوزیس و راه های پیشگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید