ضربه امنیتی مقاومت یمن به پیکره سعودی، ریاض به فرافکنی متوسل شد

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: نیروهای مقاومت یمن در اوایل هفته جاری ضربه امنیتی مهلکی را به پیکره متجاوزان عربستان سعودی در جیزان وارد آوردند و آنها را به شدت غافلگیر کردند. عملیات عظیم نیروهای مقاومت یمن علیه متجاوزان سعودی در محور الخوبه - وادی جاره و از 3 جهت اصلی انجام شد.

ضربه امنیتی مقاومت یمن به پیکره سعودی، ریاض به فرافکنی متوسل شد

در این عملیات مواضع و پایگاه های ارتش عربستان سعودی در تباب الفخیده، التبه البیضاء، القمبوره، العمود، تویلق و قائم صیاب هدف قرار دریافتد. در جریان این عملیات، نیروهای یمنی کنترل دهها مرکز و مواضع وابسته به عربستان سعودی را به دست دریافتد. آنها خسارت های مادی فراوانی را به متجاوزان وارد کردند.

همچنین در این عملیات پیشروی هایی صورت گرفت و پایگاه و مواضع هدف گرفته شده عربستان سعودی به کنترل کامل در آمد و خسارات زیادی به نیروهای دشمن وارد شد. پس از آن، اداره اطلاع رسانی جنگی یمن، تصاویری از عملیات گسترده ارتش و کمیته های مردمی این کشور در محور جیزان منتشر کرد. بر اساس تصاویر مذکور، نیروهای یمنی عمق خاک سعودی در جیزان را هدف قرار دادند.

تصاویر مذکور، حمله غافلگیرانه به متجاوزان سعودی را به نمایش گذاشتند. در این تصاویر، عناصر متجاوز مشاهده شدند که به سرعت به داخل عمق عربستان گریختند. بعضی از آنها نیز به هلاکت رسیده و تعدادی نیز اسیر شدند. تصاویر پخش شده از انهدام ادوات و تجهیزات نظامی ارتش عربستان و تسلط نیروهای یمنی بر مواضع آنها حکایت دارد. در این تصاویر همچنین اجساد نظامیان کشته شده سعودی به نمایش درآمده است.

گزارش ها حاکی از آن هستند که نیروهای مقاومت یمن در جریان عملیات عظیم جیزان پیروز شدند بیش از 80 عنصر مزدور سعودی را به هلاکت رسانده و یا زخمی نمایند. این درحالی است که دهها تَن از مزدوران نیز به اسارت یمنی ها درآمدند.

عملیات عظیم یمنی ها در جیزان موجب شد تا سعودی ها به منظور سرپوش گذاشتن بر شکست خود چاره ای جز متوسل شدن به فرافکنی نداشته باشند. آنها در کمال ناباوری ضربات متحمل شده در جیزان را تکذیب کردند؛ اقدامی که با واکنش فوری محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن روبرو شد. وی در این خصوص گفت: ما می خواهیم به سعودی ها اعلام کنیم که برای تبادل اجساد عناصر متجاوز کشته شده در جریان عملیات عظیم جیزان کاملاً آماده هستیم.

وی در ادامه مقامات ائتلاف سعودی را خطاب قرار داد و گفت: اگر تصاویر مربوط به عملیات جیزان اینگونه شما را وحشت زده نموده است که حاضر نیستید حقیقت را ببینید، پس از عملیات های آینده و انتشار تصاویر آنها چه خواهید کرد؟

همچنین از رسانه هایی که در تصاویر و فایل های ویدئویی عملیات تشکیک می نمایند، دعوت می کنیم تا با آن دسته از عناصر متجاوز به اسارت گرفته شده که تصاویرشان منتشر شده است، مصاحبه نمایند.

علیرغم این اظهارنظر رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، مقامات سعودی و نیز رسانه های وابسته به دربار پادشاهی عربستان هیچ واکنشی به آن نشان ندادند. سکوت مقامات رسمی سعودی و رسانه های تحت الحمایه آنها در برابر پیشنهاد الحوثی برای مبادله اجساد کشته شدگان در جیزان، موجب شد افکار عمومی خیلی زود به دروغ پردازی های سران ریاض در مورد عملیات عظیم مقاومت پی ببرند.

آنچه که در جیزان رخ داد یک دستاورد نظامی، امنیتی عظیم به شمار می رود و پیغام های متعددی دارد. پیغام اول یمنی ها از رهگذر عملیات عظیم جیزان این بود که علیرغم تداوم تجاوزات نظامی و محاصره مالی، مقاومت یمن همچنان از قدرت نظامی و توانایی امنیتی، اطلاعاتی فراوانی برای ضربه وارد کردن به متجاوزان سعودی برخوردار است.

پیغام دیگری که در بطن عملیات عظیم نیروهای مقاومت یمن در جیزان نهفته است، تثبیت معادله حمله در برابر حمله است. در واقع، مقاومت یمن پس از به هلاکت رساندن و زخمی کردن بیش از 80 عنصر متجاوز و به اسارت دریافت دهها تَن دیگر، این پیغام را به سعودی ها مخابره کرد که تا زمان تداوم تجاوز نظامی، پاسخگویی یمنی ها به این تجاوزات نیز ادامه پیدا خواهد نمود؛ کما اینکه پیشتر نیز سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش أنصارالله به این مسأله اشاره نموده بود.

افزون بر این، مقاومت یمن پیغام دیگری را به سران عربستان سعودی مخابره کرد و آن، این است که یمن درعینِ پایبندی به کوشش برای برقراری صلح، تداوم عملیات های زمینی و هوایی علیه سعودی را در تناقض با این پایبندی نمی بیند. پیشتر نیز مقامات یمنی از جمله رئیس کمیته عالی انقلاب این کشور اعلام نموده بود که صنعاء برای تحقق صلح از آمادگی کاملی برخوردار است. تنها به فاصله کمی از این اظهار نظر، عملیات عظیم جیزان انجام شد.

این نشان می دهد که یمنی ها پایبندی به تحقق صلح و معادله حمله در برابر حمله را ناقض یکدیگر تلقی نمی نمایند. آنچه که در این زمینه برای یمنی ها حائز اهمیت به نظر می رسد، این است که حملات نظامی و غافلگیرانه در وهله اول پاسخی به جنایات و تجاوزات طرف مقابل است و در وهله دوم، عاملی بازدارنده برای جلوگیری از تجاوزات بیشتر متجاوزان به شمار می رود.

به طور کلی، نیروهای مقاومت یمن از رهگذر وارد ساختن یک ضربه امنیتی، اطلاعاتی سنگین به متجاوزان سعودی در شهر مرزی جیزان توانستند پیغام های مورد نظر خود را با پیروزیت به سران سعودی منتقل نمایند؛ پیغام هایی که احساس می گردد صدای آنها در عمق دربار سعودی نیز شنیده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ضربه امنیتی مقاومت یمن به پیکره سعودی، ریاض به فرافکنی متوسل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه امنیتی مقاومت یمن به پیکره سعودی، ریاض به فرافکنی متوسل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید