شاغلان 1.2 میلیون نفر کم شدند

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، تهران (پانا) -با وجودی که طرح آمارگیری نیروی کار فصل زمستان سال گذشته، - به دلیل زمان اجرا- تنها بخشی از آثار شیوع کرونا از اسفندماه سال 98 را به تصویر کشیده بود، اما انتشار گزارش نیروی کار در نخستین فصل امسال تصویر دقیق تری از آثار ویروس کرونا و شیوع آن ترسیم کرد.

شاغلان 1.2 میلیون نفر کم شدند

به گزارش ایران، گرچه در فصل های اخیر نرخ بیکاری فرایند نزولی خود را حفظ نموده است، ولی مقایسه تعداد شاغلان میان فصل های اخیر نشان دهنده کاهش قابل توجه شاغلان کشور است. برهمین اساس تعداد شاغلان در بهار امسال به 22 میلیون و 963 هزار نفر رسیده بود که این تعداد نسبت به زمستان سال گذشته 472 هزار نفر کاهش یافته است. حال با مقایسه شاغلان بهار امسال با فصل مشابه سال قبل شاهد افت یک میلیون و 498 هزار نفری این جمعیت هستیم.

تازه ترین گزارش مرکز آمار از نیروی کار در فصل تابستان امسال که خلاصه یافته های آن منتشر شده است نیز حاکی از کاهش یک میلیون و 200 هزار نفری شاغلان نسبت به تابستان سال گذشته است. با این حال تعداد شاغلان در دومین فصل امسال نسبت به بهار امسال حدود 579 هزار نفر افزایش یافته است. البته در کنار شیوع کرونا که به دلیل درگیر کردن مشاغل خدماتی که نیمی از بازارکار ایران را تشکیل می دهند، تأثیر مستقیم و قابل توجهی در بازار کار کشور داشت، به طور قطع رکود موجود در اقتصاد و رشد مالی منفی نیز از دیگر دلایل اصلی بالا بودن نسبی نرخ بیکاری و همچنین پایین بودن نرخ مشارکت مالی است. طبق تحلیل های آماری ارائه شده توسط مرکز آمار ایران آنالیز فرایند بازار کار ایران در سال های گذشته نشان می دهد که متغیرهایی مانند تحریم که روی نرخ رشد مالی و فراوری ناخالص داخلی تأثیر داشته است نیز متغیرهای بازار کار ایران را تحت تأثیر خود قرارداده است.

فرایند نرخ بیکاری در10 فصل اخیر

از سوی دیگر آنالیز نرخ بیکاری و تعداد بیکاران نیز نشان دهنده فرایند کاهشی است. براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در تابستان امسال به 9.5 درصد رسیده است که این رقم نسبت به نرخ 9.8 درصدی بهار امسال و 10.5 درصدی تابستان سال گذشته کمتر شده است. در تابستان سال گذشته تعداد بیکاران کشور حدود 2 میلیون و 894 هزار نفر بوده است که این رقم در تابستان امسال به حدود 2 میلیون و 471 هزار نفر رسیده است. همچنین تعداد بیکاران در اولین فصل امسال نیز 2 میلیون و 505 هزار نفر گزارش شده است. آنالیز فرایند نرخ بیکاری در کشور از سال 97 تا تابستان امسال با وجود نوسان های فصلی از فرایند نزولی حکایت دارد. در بهار سال 97 نرخ بیکاری کشور 12.2 درصد بوده که این نرخ در تابستان این سال به 12.3 درصد افزایش یافته است، اما در فصل پاییز این نرخ به 11.8 درصد عقب نشینی نموده است و دوباره در زمستان 97 به 12.3 درصد افزایش یافته است. در سال 1398 نیز نخستین فصل سال با نرخ بیکاری 10.9 درصدی آغاز می گردد که افت قابل توجهی نسبت به فصول پیشین خود در سال 97 دارد. در تابستان سال گذشته نیز نرخ بیکاری به 10.5 درصد کاهش یافته است، ولی در فصل های پاییز و زمستان این نرخ روی 10.6 درصد ثابت مانده است. در امسال نیز نخستین فصل سال با نرخ بیکاری 9.8 درصدی آغاز شده که در دومین فصل این نرخ به 9.5 درصد رسیده است.

کاهش 1.2 میلیون نفری شاغلان

طبق گزارش مرکز آمار ایران، در تابستان امسال جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) نسبت به فصل مشابه سال قبل با کاهش روبرو شده است که این کاهش در مقایسه با فصل بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردار بوده است. به عبارت دیگر اثر منفی ویروس کرونا بر شاخص های نیروی کار کشور در فصل تابستان در قیاس با فصل بهار تا حدی تعدیل شده است.

آنالیز نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیشتر نشان می دهد که 9,5 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. آنالیز فرایند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال 1398، یک درصد کاهش یافته است.

در تابستان 1399، به میزان 41,8 درصد از جمعیت 15 ساله و بیشتر از نظر مالی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. آنالیز تغییرات نرخ مشارکت مالی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان1398)3.1 درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، جمعیت شاغلان 15 ساله و بیشتر در این فصل 23 میلیون و 542 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک میلیون و 210 هزار نفر کاهش داشته است. آنالیز اشتغال در بخش های عمده مالی نشان می دهد که در تابستان 1399، بخش خدمات با 48,1 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در رتبه های بعدی بخش های صنعت با 33,4 درصد و کشاورزی با 18.5 درصد قرار دارند.

کاهش نرخ بیکاری جوانان

گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در تابستان امسال 23,1 درصد بوده است. آنالیز تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1398) 3 درصد کاهش یافته است. این نرخ در مقایسه با بهار امسال نیز که 24.5 درصد اعلام شده، معادل 1.4 درصد افت داشته است.

همچنین آنالیز نرخ بیکاری گروه سنی 18 تا 35 ساله نیز نشان می دهد که در تابستان1399، 16,9 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد این نرخ نسبت به تابستان 1398، به میزان یک درصد کاهش یافته است. با این حال بیکاری این بخش از جمعیت کشور نسبت به بهار امسال 2 دهم درصد افزایش یافته است.

آنالیز سهم اشتغال ناقص جمعیت 15 ساله و بیشتر نشان می دهد که در تابستان 1399، 9,3 درصد جمعیت شاغل، به دلایل مالی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و…) کمتر از 44 ساعت در هفته کار نموده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالی است که 36 درصد از شاغلان 15 ساله و بیشتر، 49 ساعت و بیشتر در هفته کار نموده اند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "شاغلان 1.2 میلیون نفر کم شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاغلان 1.2 میلیون نفر کم شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید