رخت نو بر تن بچه ها فراموش شده

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، بر تن کردن رخت و لباس نو همیشه برای بچه ها لذت بخش بوده و هست. حسی که برای تجربه کردنش لحظه شماری می نمایند و با قرار دریافت در واپسین روزهای سال، شمارش معکوس برایشان آغازمی گردد. بنیاد پوشاک فجر همچون سال های گذشته، با تأمین لباس نو کوشش می نماید تا شادی را مهمان خانه نیازمندان کند و خنده را بر لبان بچه ها محروم بنشاند.

رخت نو بر تن بچه ها فراموش شده

وبلاگ حساب و کتاب- زینب زینال زاده: فروشگاه فجر، تفاوت زیادی با فروشگاه های دیگر دارد. خرید در این فروشگاه برای عموم آزاد نیست و تنها افراد خاص و منتخب حق ورود و خرید دارند.کسانی که با سیلی صورتشان را سرخ می نمایند و به سبب مناعت طبعشان، حاضر نیستند مایحتاج زندگی را به هر بهایی به دست بیاورند. بنیاد پوشاک فجر هر سال در آستانه سال نو با یاری خیران، خانواده های احتیاجمند را شناسایی و رخت و لباس نو بر تن آن ها می نماید تا تجربه خوشی از بهار و نو شدن سال در ذهنشان حک گردد.

حبیب اله نیکنام، مدیر عامل بنیاد خیریه فجر، تمایلی به گفت و گو با رسانه ها ندارد و تنها با پافشاری ما و خلاصه می گوید: حفظ کرامت انسانی مددجویان تحت پوشش بنیاد و خانواده های احتیاجمندی که از خدمات این بنیاد بهره مند می شوند، در اولویت کار و مأموریت انسانی واقع شده است و برای معروف شدن و ارائه عملکرد، حاضر نیستیم دست به هر کاری بزنیم.

این بنیاد از سال 1364 با تهیه 500 دست لباس ، کار خیرخواهانه و نیکوکارانه اش را شروع نموده است و اکنون بیش از 100 هزار خانواده را تحت پوشش دارد و کوشش می نماید تا با مشارکت خیران نیکوکار، اندک شادی و امید را در آستانه سال نو میهمان منازل خانواده ها و بچه ها کم برخوردار و به تعبیری فراموش شدگان کند.

نیکنام در تشریح چگونگی ارائه خدمات نوروزی به احتیاجمندان می گوید: کارت هایی به همت بنیاد طراحی شده است که با مشارکت خیران نیکوکار و آموزش و پرورش در قالب شبکه ای منسجم و با تجربه در اختیار خانواده های بی بضاعت قرار می گیرد. خانواده ها با همراه داشتن کارت به فروشگاه فجر مراجعه می نمایند و بن می گیرند. بن ها هم طوری طراحی شده اند که هر خانواده با یک بن، سه تکه جنس، اعم از کیف و کفش و شلوار و ....را به دلخواه تهیه می نماید.

به گفته مدیرعامل بنیاد خیریه فجر، افراد به ویژه بچه ها به سلیقه خودشان شلوار و کفش و لباس را انتخاب و پس از پرو کردن خریداری می نمایند.نیکنام، به نکته ظریفی اشاره و عنوان می نماید: بچه ها روحیه لطیف و شنماینده ای دارند و برای اینکه حس ننمایند با بچه ها همسالانشان تفاوت دارند، به محض ورود، برای هر کارت، مبلغ 200 تومان از والدینشان دریافت می گردد تا حس نمایند پدر و مادر برایشان خرید نموده اند و لباس ها هدیه نیست.

روزهای آدینه دانش آموزان در قالب یک جشنواره شاد و مفرح مهمان این فروشگاه هستند. مدیرعامل بنیاد فجر در این باره می گوید: 60 تا 70 درصد مددجویان، دانش آموزان بی بضاعت هستند که به وسیله همکاری با اداره کل آموزش و پرورش تهران معرفی می شوند. این دانش آموزان به همت مربیان روزهای آدینه هر هفته با اتوبوس به فروشگاه می آیند و به یاری یاوران فجر (گروهی از جوانان دانشجو که دواطلبانه در فروشگاه فجر خدمت می نماید) با مراجعه به غرفه های مختلف البسه و پوشاک و .....، وسایل مورد احتیاج را انتخاب و دریافت می نمایند.

مسئولان بنیاد فجر برای ایجاد شادابی و نشاط در میان دانش آموزان با همکاری مجریان حوزه کودک و نوجوان مانند عموهای فیتیله ای ، خان عمو و خاله های مهربان برنامه های کودک و جنگ شادی برگزار می نمایند.

به گفته نیکنام، فعالیت های بنیاد خیریه فجر در طول سال ادامه دارد و متناسب با فصل، خدمات رسانی تغییر می نماید: علاوه بر خدمات نوروزی و خدماتی که متناسب با مهرماه و فصول سرد سال و حتی ماه مبارک رمضان ارائه می گردد، نزدیک به 450 خانواده، مددجوی دائمی بنیاد هستند و مستمری ثابت دریافت می نمایند.

این بنیاد وابستگی سازمانی و بودجه ای به هیچ ارگان و سازمان و نهادی ندارد و به گفته حبیب اله نیکنام، بنیاد تنها با حمایت های داوطلبانه خیران خدمات ارائه می دهد: افراد خیر و کسانی که دارای تخصص های مختلف مانند صنف دوچرخه، پزشکان، فراوری نمایندگان کیف و کفش و لباس و.... هستند، با بنیاد همکاری می نمایند و ما با حمایت های آنها به خانواده های بی بضاعت خدمات ارائه می دهیم. این در حالی است که در صورت حمایت و همکاری خیران بیشتر، بنیاد می تواند خدمات خود را به تعداد بیشتری نیز افزایش دهد و افراد احتیاجمند بیشتری را تحت پوشش قرار دهد. بنابراین درهای بنیاد همیشه به روی خیران باز است و از هر نوع یاریی به گرمی استقبال می کنیم.

هدف بنیاد خیریه فجر در یک جمله؛ تأمین احتیاجمندی های دانش آموزان و خانواده های آنان ، ترویج فرهنگ نوع دوستی و توسعه آن میان اقشار مختلف جامعه و حفظ کرامات همه خانواده هاست.

حبیب اله نیکنام

منبع: همشهری آنلاین

به "رخت نو بر تن بچه ها فراموش شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رخت نو بر تن بچه ها فراموش شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید