حملات ترکیه به شمال سوریه 100 هزار تن را آواره کرد

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، سازمان ملل متحد گفت، با ادامه حملات ارتش ترکیه به مناطق مرزی در شمال شرق سوریه بیش از 100 هزار تن از اهالی این مناطق از بیم جان خود متواری شده اند.

حملات ترکیه به شمال سوریه 100 هزار تن را آواره کرد

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، به گزارش سازمان ملل، بسیاری از مردم در شهرهای تل تمر و حسکه در مدارس پناه گرفته اند.

در این بیانیه آمده است، این حملات همچنین بر روند ارائه خدمات اصلی تاثیر گذاشته و شبکه آبرسانی شهر حسکه مختل شده در حالی که 400 هزار تن در شهر و مناطق اطراف وابسته به این شبکه آبرسانی به عنوان شبکه آبرسانی اصلی حسکه هستند و از این رو مدارس، بازارها و مطب ها تعطیل شده اند.

عمران رضا، هماهنگ کننده فعالیت های سازمان ملل و امور انسانی مقیم سوریه تاکید کرد: سازمان ملل خواهان حمایت از شهروندان و زیرساخت های غیرنظامی و احترام به قانون انسانی بین المللی بوده و نگران است ادامه تجاوزات به افزایش تعداد خسارت دیدگان در روزهای آینده با توجه به در پیش بودن فصل سرما بیفزاید.

ترکیه حملات خود را از روز چهارشنبه و همزمان با دستور عقب نشینی دونالد ترامپ به نیروهای آمریکایی از این مناطق آغاز کرد.

همزمان گروه های حقوق بشری از کشته شدن دست کم 11 غیرنظامی در جریان این حملات خبر داده اند.

اما بسیاری از دولت های اروپایی و نهادهای بین المللی نسبت به وقوع یک قوم کشی و کشتار کردها در جریان این حمله هشدار داده اند چرا که آنکارا کردهای سوریه و نیروی دموکراتیک سوریه را شاخه ای همسو با پ ک ک می داند، گروهی که ترکیه آن را یک تشکل تروریستی می خواند.

تحلیل گران می گویند عقب نشینی نیروهای آمریکایی از این مناطق در حقیقت به ترکیه چراغ سبزی برای حمله به کردها بوده است.

در داخل آمریکا هم نمایندگان کنگره این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوری خواه با انتقاد شدید از ترامپ، برای تحریم ترکیه طرح هایی را برای رای گیری تدوین کرده اند.

اس دی اف (نیروی دموکراتیک سوریه) که بخش مهمی از آن را شبه نظامیان کرد این کشور تشکیل می دهند متحد اصلی آمریکا در جنگ با داعش بوده و به همین علت اکنون منتقدان دولت ترامپ را به خالی کردن پشت متحدان واشنگتن متهم کرده اند.

ترامپ اما ابراز امیدواری کرده که بتواند میان دو طرف میانجی گیری کند و همزمان تهدید کرده که اگر ترکیه در جریان این لشگرکشی از خطوط قرمز واشنگتن عبور کند و خاک سوریه را تصرف کند او اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "حملات ترکیه به شمال سوریه 100 هزار تن را آواره کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حملات ترکیه به شمال سوریه 100 هزار تن را آواره کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید