تماشای شاهکار ایرانی از فراز ارگ بم پس از 13 سال

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، عملیات مرمت و ایمن سازی معبر حاکم نشین اثرِ جهانی ارگ بم تا نوروز 1396 به سرانجام خواهد رسید تا بازدیدکنندگان این اثر جهانی بتوانند 13سال بعد از زلزله بم شهر بم را از فراز ارگ ببینند.

تماشای شاهکار ایرانی از فراز ارگ بم پس از 13 سال

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، مدیر پایگاه دنیای بم و منظر فرهنگی آن با اعلام این خبر گفت: به دنبال تمایل بازدیدنمایندگان ارگ بم برای بازدید از بخش حاکم نشین این اثر، مرمت و ایمن سازی این بخش از ارگ از فروردین ماه در دستور کار نهاده شد و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، امیدواریم تا نوروز 96 این عملیات انتها یابد.

به گفته افشین ابراهیمی، پس از زلزله بم و انجام اقدامات مرمت و ایمن سازی امکان بازدید از این اثر دنیای از دروازه اصلی تا سربازخانه فراهم شده بود که با انتها این عملیات علاقمندان می توانند تا بخش های دیگر این اثر را از دروازه اصلی تا حاکم نشین بازدید نمایند.

وی با تاکید بر اینکه بم و منظر فرهنگی آن در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است گفت: از این رو فعالیت های پایگاه از محدوه ارگ بم فراتر رفته و شهر بم را در بر می گیرد.

ابراهیمی با اشاره به انتها 98 درصدی آواربرداری این مجموعه به فعالیت های صورت گرفته و در حال اجرا در این زمینه پرداخت و گفت: در حال حاضر علاوه بر 20 کارگاه فعال مرمت در ارگ بم، چهار کارگاه در خارج از ارگ بم فعال است و فعالیت سه کارگاه نیز انتها یافته است.

مدیر پایگاه دنیای بم و منظر فرهنگی آن با اشاره به انتها مرمت در کارخانه حناسابی، مقبره خواجه آفاق و مقبره میرزا ابراهیم انتها اقدامات حفاظتی اضطراری در کوشک رحیم آباد در قلعه دختر و چهارطاقی و همچنین ادامه مرمت در مجموعه عامری و مجموعه وکیل را از جمله اقدامات سال جاری این پایگاه اعلام نمود.

ابراهیمی مسجد پیامبر، تکیه، مرمت و ساماندهی حصار ارگ بم، حصار دوم و سوم، سربازخانه، خانه یهودی ها، بازار، بخشی از حاکم نشین، بخشی از مسجد جامع و دروازه دوم و سوم را از بخش هایی برشمرد که مرمت آنها به انتها رسیده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، ارگ بم بزرگترین سازه خشتی دنیا در نزدیکی شهر بم و جنوب شرقی ایران در زلزله دلخراش و 7.2 ریشتری پنجم دیماه سال 1382 بیش از 80 درصد آسیب دید. در آن موقع یونسکو از کشورهایی که سابقه بازسازی آثار باستانی را داشتند، خواست تا برای بازسازی ارگ بم به یاری ایران بشتابند. در این راستا می توان به مرمت خانه سیستانی از سوی کارشناسان مرمت آلمانی، مرمت برج یک مجموعه از سوی ایتالیایی ها، راه اندازی آزمایشگاه خشت از سوی فرانسوی ها ارایه طرح های پژوهشی و اهداء تجهیزات کارگاهی از سوی ژاپنی ها اشاره نمود.

ارگ 2500 ساله بم به عنوان بزرگترین بنای خشت و گلی دنیا در تیرماه 1383 در میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید. همزمان با ارگ بم منظر تاریخی این شهر نیز ثبت دنیای شد و در فهرست آثار در معرض خطر یونسکو نهاده شد که شامل تمام اجزای فرهنگی و تاریخی و شهر بم از جمله نخلستانها، قنوات و سایر ابنیه تاریخی این شهر می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تماشای شاهکار ایرانی از فراز ارگ بم پس از 13 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای شاهکار ایرانی از فراز ارگ بم پس از 13 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید