تصویر تازه از سطح خورشید با دقتی بی سابقه

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، باور دانشمندان بر این است که تصاعد عظیم ذرات باردار و میدان های مغناطیسی ناشی از فعالیت های خورشیدی، سبب آسیب رساندن به ماهواره های اطراف زمین و فضانوردان، ضعیف کردن ارتباطات رادیویی و حتی قطعی در شبکه برق می گردد.

تصویر تازه از سطح خورشید با دقتی بی سابقه

رصدخانه خورشیدی قرار است هفته آینده از فلوریدا به فضا پرتاپ گردد

یک تلسکوپ خورشیدی که در هاوایی مستقر است، تصاویری از خورشید گرفته که سطح آن را در محدوده ای به کوچکی 30 کیلومتر نشان داده است. وقتی بزرگی خورشید که قطری حدود 1/4 میلیون کیلومتر دارد و همچنین فاصله آن از زمین که 149 کیلومتر است در نظر بگیریم، متوجه اهمیت و دقت تصویربرداری این تلسکوپ می شویم.

سطح خورشید ساختار شبه سلولی دارد که هر کدام از اجزاء مساحتی تقریبا اندازه ایالت تگزاس آمریکا (حدود 695 هزار کیلومتر مربع) دارد. این بخش ها از توده های گاز یا پلاسمایبرانگیخته و داغ در حال همرَفت تشکیل شده است.

مرکز این بخش ها که رنگ روشن تری دارد، جایی است که مواد خورشیدی بالا می آید و قسمت های تیره تر اطراف آن مکانی است که پلاسما خنکتر است و فرو می رود. تلسکوپ خورشیدی هاوایی یک وسیله جدید است که در بالای آتشفشان هالیکالا در ارتفاع 3000 متری در جزیره مائوئی قرار گرفته است.

آیینه اصلی آن چهار متر طول دارد و در مقایسه با سایر تلسکوپ های خورشیدی، بزرگترین است.

از این رصدخانه برای پژوهش درباره خورشید استفاده می گردد. ستاره شناسان به دنبال اطلاعات جدیدتر در خصوص این ستاره هستند، با این امید که بتوانند فوران های سطح خورشید را پیش بینی نمایند. فوران های خورشیدی وضعیتی را در فضا باعث می شوند که از آن به عنوان آب و هوای فضایی نام برده می گردد.

باور دانشمندان بر این است که تصاعد عظیم ذرات باردار و میدان های مغناطیسی ناشی از فعالیت های خورشیدی، سبب آسیب رساندن به ماهواره های اطراف زمین و فضانوردان، ضعیف کردن ارتباطات رادیویی و حتی قطعی در شبکه برق می گردد.

مَت مانتین، از محققان خورشیدی، می گوید که در کره زمین ما می توانیم باران را تقریبا هر جای دنیا به دقت پیش بینی کنیم، ولی در خصوص آب و هوای فضایی، هنوز به این مرحله نرسیده ایم. به گفته او در دهه های آینده با استفاده از این تلکسوپ درباره آب و هوای فضایی تحقیق خواهد شد.

تلسکوپ هاوایی (با نام اختصاری دی کی آی اس تی) مکملی عالی برای رصدخانه فضایی مطالعات خورشیدی است که قرار است هفته آینده از فلوریدای آمریکا به فضا پرتاپ گردد.

این تحقیق مشترک آمریکا و اروپاست که طی آن قرار است تصاویری از فاصله نزدیک از خورشید گرفته گردد. این تصاویر از فاصله 42 میلیون کیلومتری سطح خورشید گرفته می گردد، که حتی از فاصله سیاره عطارد به خورشید کمتر است.

از رصدخانه خورشیدی ویژگی های سطح خورشید حتی در مساحت های کوچک معادل 70 کیلومتر قابل رویت است. این رصدخانه می تواند طول موج های بیشتری را نسبت به تلسکوپ هاوایی اندازه گیری کند و همچنین نمونه های بیشتری از سطوح مختلف اتمسفر خورشید بگیرد.

منبع: فرادید

به "تصویر تازه از سطح خورشید با دقتی بی سابقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر تازه از سطح خورشید با دقتی بی سابقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید