تأیید مجوز استفاده از واکسن فایزر در بریتانیا

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، دولت بریتانیا تا به حال 40 میلیون دوز واکسن فایزر-بیون تک را سفارش داد است که 10 میلیون آن قرار است تا انتها سال جاری تحویل داده شود. از آن جا که هر نفر به دو دوز واکسن نیاز دارد، برای کل جمعیت واکسن لازم وجود ندارد.

تأیید مجوز استفاده از واکسن فایزر در بریتانیا

این واکسن براساس مطالعات از 95 درصد اثربخشی برخوردار است

پس از تصویب واکسن فایزر-بیون تک از سوی سازمان مستقل ناظر محصولات دارویی، دولت بریتانیا مجوز استفاده از اولین واکسن ویروس کرونا را در یک لحظه تاریخی صادر کرد. وزیر بهداشت بریتانیا، مت هنکاک، گفت این واکسن که براساس مطالعات از 95 درصد اثربخشی برخوردار است، از هفته آینده در اختیار گروه های دارای اولویت و سپس کارکنان سازمان بهداشت ملی قرار خواهد گرفت.

ندیم زهاوی، وزیری که اخیرا برای نظارت بر توزیع واکسن منصوب شده است، گفت این واکسن قدمی بلند در جهت مبارزه با کووید-19 محسوب می شود و بریتانیا اولین کشور غربی است که مجوز استفاده از آن را صادر کرده است.

وزارت بهداشت و مراقبت اجتماعی بریتانیا در بیانیه ای بیان نمود که دولت به توصیه سازمان مستقل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی عمل کرده است و مجوز استفاده از واکسن را برای عموم جامعه صادر می کند.

این بیانیه می افزاید: مجوز واکسن پس از چندین ماه تلاش در انجام آزمایش های بالینی و تحلیل جامع داده ها از طرف کارشناسان سازمان ناظر صادر می شود که نتیجه گرفتند واکسن استاندارد های جدی ایمنی، کیفیت و اثربخشی را رعایت کرده است.

کمیته مشترک واکسیناسیون و مصونیت به زودی توصیه نامه نهایی خود را برای مشخص گروه های اولویت دار استفاده از واکسن منتشر خواهد کرد. این گروه ها عبارتند از ساکنان خانه های بهداشت، کارکنان بهداشتی و مراقبتی، سالمندان و بیماران آسیب پذیر.

در ادامه بیانیه آمده است: واکسن از هفته آینده در سراسر بریتانیا توزیع خواهد شد. سازمان بهداشت ملی با سال ها تجربه در اجرای برنامه های وسیع واکسیناسیون آماده است تا تجربیات خود را برای مراقبت و حمایت از واجدین شرایط به کار گیرد.

برای کمک به اجرای پیروز برنامه واکسیناسیون لازم است که همگان با ایفای نقش خود به مراعات محدودیت های منطقه خود ادامه دهند تا ما بتوانیم بر ویروس غلبه کنیم و به سازمان بهداشت اجازه دهیم به کار طاقت فرسای خود بپردازد. جزئیات بیشتر در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد.

دولت بریتانیا تا به حال 40 میلیون دوز واکسن فایزر-بیون تک را سفارش داد است که 10 میلیون آن قرار است تا سرانجام سال جاری تحویل داده شود. از آن جا که هر نفر به دو دوز واکسن نیاز دارد، برای کل جمعیت واکسن لازم وجود ندارد.

دستورالعمل قبلی که از سوی کمیته مشترک صادر شد اعلام داشت که ساکنان و خدمه خانه های سالمندان در ردیف اول دریافت واکسن قرار خواهند داشت و پس از آن ها افراد بالای 80 سال و کارکنان حوزه بهداشت و مراقبت اجتماعی قرار می گیرند. فهرست به روز شده این گروه قرار است تا سرانجام امروز منتشر شود.

هنکاک در گفتگو با اسکای نیوز گفت: این خبری بسیار عالی است. سازمان ناظر محصولات دارویی استفاده از واکسن را به صورت بالینی تصویب کرده است. سازمان بهداشت هم آماده است تا برنامه را اجرا کند. وی اضافه کرد: بدین ترتیب، از اوایل هفته آینده برنامه واکسیناسیون مردم برای مبارزه با کووید-19 در این کشور آغاز می شود.

وی در رابطه با مسائل نگهداری واکسن در دمای بسیار پایین گفت: توزیع این واکسن با دشواری هایی روبه رو است، ولی سازمان بهداشت در سراسر بریتانیا آمادگی دارد که این کار را انجام دهد. وزیر بهداشت بریتانیا در گفت وگوی دیگری گفت انتظار دارد 800 هزار واکسن در مرحله اول عرضه شود و میلیون ها دوز دیگر تا سرانجام سال تأمین شود.

او ادامه داد: انتظار ما این است که بخش عمده برنامه واکسیناسیون در سال آینده انجام شود و از آن جا که این واکسن در دو مرحله، در فاصله 21 روز از یکدیگر زده می شود، بنابراین بدیهی است که اجرای آن به طول بیانجامد. سرعت اجرای برنامه ما هم بستگی به سرعت تولید فایزر در بلژیک دارد.

البته، با تغییر مقررات محدودکننده سراسری انگلستان به یک شیوه مرحله ای جدید از سوی دولت در روز چهارشنبه، هنکاک هشدار داد: باید آرامش خود را حفظ کنیم و متعهد باقی بمانیم و این وظیفه تک تک ماست، زیرا هر یک از ما می توانیم ویروس را شیوع دهیم.

سر سایمون استیونز، رئیس اجرایی سازمان بهداشت ملی، گفت برنامه واکسیناسیون وسیع ترین کارزار واکسیناسیون در تاریخ کشور خواهد بود. وی اضافه کرد: این قدمی مهم در برخورد ما با همه گیری کروناست و بیمارستان ها به زودی اولین مرحله از برنامه وسیع واکسیناسیون را که در تاریخ این کشور رخ می دهد آغاز می کنند.

دولت همچنین مشتاقانه منتظر است تا سازمان ناظر بر محصولات دارویی، دومین واکسن را که ساخت دانشگاه آکسفورد و شرکت آسترازنکا است به تصویب برساند. بریتانیا 100 میلیون دوز از این واکسن سفارش داده که برای درصد بالایی از جمعیت کافی است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "تأیید مجوز استفاده از واکسن فایزر در بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأیید مجوز استفاده از واکسن فایزر در بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید