تأکید دبیرکل ناتو بر لزوم بهبود مناسبات با روسیه

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، دبیرکل ناتو در آستانه برگزاری نشست هفتادمین سالگرد ائتلاف نظامی ناتو ضمن اذعان به وجود اختلاف نظرها بین اعضای این ائتلاف نظامی، بر لزوم مذاکره برای بهبود مناسبات با روسیه تأکید کرد.

تأکید دبیرکل ناتو بر لزوم بهبود مناسبات با روسیه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ حساب و کتاب، ینز استولنبرگ، دبیرکل ناتو در آستانه برگزاری اجلاس سران ناتو به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس این ائتلاف نظامی در لندن در تبادل نظر با آ ار دی آلمان خواهان مناسبات بهتر با روسیه شد.

وی در بخش دیگری از این تبادل نظر اظهار کرد: من می بینم که امروز ناتو با وجود برخی اختلاف نظرها بین متحدان، اقداماتی بیشتر از آنچه در چند دهه گذشته انجام داده است، انجام می دهد. آمریکا و اروپا اقدامات مشترک بیشتری انجام می دهند و یک آمادگی عملیات بالا در بین نیروهای ما وجود دارد.

وی در ادامه گفت: من یک سیاستمدار هستم و سال های زیادی در دولت نروژ کار نموده ام. من به شکاف ها و اختلاف نظرها عادت دارم و شخصاً انسانی آرام هستم. برایم مهم است که انسان ها بتوانند به ناتو تکیه نمایند. ما باید اطمینان حاصل کنیم که یک ائتلاف معتبر هستیم تا در این صورت صلح به بهترین شکل تضمین گردد.

استولنبرگ درباره این مسئله که فرانسه ماده 5 اساسنامه ناتو را زیر سؤال برده است، گفت: ماده 5 قواعد ناتو قلب این ائتلاف نظامی است. فکرها و ایده های کاملی در پس آن نهفته است. تا زمانی که دشمنان بالقوه ما بدانند که یک حمله به یکی از متحدان ما به پاسخی از طرف تمام این ائتلاف نظامی منجر خواهد شد، هیچ دشمنی به ما حمله نخواهد کرد. ما مشترکاً با فاصله زیاد قدرتمندترین ائتلاف نظامی جهان هستیم. ماده 5 اساسنامه ناتو یک تعهد قراردادی است و من از همه متحدان از جمله فرانسه انتظار دارم که از آن حمایت نمایند.

دبیرکل ناتو در ادامه گفت: من اطمینان دارم که همه اعضای ناتو از جمله فرانسه، آلمان و همه دیگر کشورهای عضو ناتو در لندن بر تعهد قدرتمندانه خود به این ائتلاف دفاعی مشترک تأکید خواهند کرد. یکی برای همه و همه برای یکی که همان ماده 5 است.

وی در ادامه گفت: پیغام اجلاس لندن باید این باشد که با وجود اختلافات ما در زمینه های تجارت، دگرگونی آب و هوا، توافق هسته ای با ایران یا اخیراً شرایط شمال سوریه محکم در کنار هم هستیم. ما در دغدغه اصلی مان یعنی دفاع متقابل از یکدیگر با هم متحدیم؛ بنابراین در روزهای ناامنی که ما امروز می بینیم این مسئله اهمیت زیادی دارد که نهادهای چند جانبه قدرتمندی مانند ناتو وجود دارد.

وی اضافه کرد: ما 29 کشور متفاوت در دو سوی آتلانتیک با جناح های مختلف در دولت ها و با دیدگاه ها و مسائل متفاوت هستیم؛ با وجود این درباره پیغام اصلی یعنی در کنار هم بودن توافق داریم.

دبیرکل ناتو گفت: یک بار دیگر باید بگویم که اختلاف نظرهایی وجود دارد و برخی وقت ها ما باید به سادگی آن را بپذیریم. 29 متحد نمی توانند در همه چیز با هم توافق داشته باشند. مسلماً بهترین حالت این است که مثلاً ما به توافق برسیم که چگونه با شرایط در شمال سوریه برخورد کنیم.

وی اضافه کرد: تا زمانی که ما نتوانیم حداقل مبنای مشترکی در این راستا پیدا کنیم به نوبه خود هدف اصلی ناتو در حمایت متقابل از یکدیگر را تضعیف می کنیم. بهترین حالت این است که بر اختلاف نظرها و شکاف هایمان غلبه کنیم؛ اما تا زمانی که این مسائل حل نشده باقی بماند ما باید تأثیرات منفی آن در ناتو را محدود کنیم.

وی در بخش دیگری از این تبادل نظر درباره چالش های ناتو گفت: ما چالش های بزرگی را در زمینه فن آوری و تکنولوژِی های جدید مانند هوش مصنوعی، سیستم های هسته ای جدید یا مستقل، تشخیص چهره و داده ها و چیزهای دیگر داریم.

استولنبرگ در ادامه با یادآوری اینکه نگرانی ها در اروپا درباره وقوع جنگی جدید را درک می نماید، گفت: ما در گذشته شاهد دو جنگ جهانی ویرانگر بودیم که میلیون ها نفر در آن کشته شدند و اطمینان می دهم که چنین چیزی دوباره اتفاق نخواهد افتاد.

دبیرکل ناتو همچنین بر لزوم افزایش هزینه های نظامی در دوران بحران تأکید و بیان نمود: ما باید بازدارندگی را با تبادل نظر ترکیب کنیم.

وی درباره چگونگی رفتار با روسیه گفت: روسیه بزرگترین همسایه ماست و خواهد بود. ما باید با روسیه صحبت کنیم و مناسبات خود را بهبود بخشیم؛ اما همچنین بدون بهبود مناسبات ما باید مناسبات سخت با این کشور را مدیریت کنیم. ما از مذاکرات درباره کنترل تسلیحات با روسیه حمایت می کنیم. آلمان همیشه یک حامی بسیار قدرتمند برای این رویکرد با روسیه بوده است و این رویکرد حالا این است که بازدارندگی را با تبادل نظر ترکیب کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تأکید دبیرکل ناتو بر لزوم بهبود مناسبات با روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید دبیرکل ناتو بر لزوم بهبود مناسبات با روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید