ایجاد مقطع دکتری رشته بین رشته ای برنامه ریزی آمایش سرزمین در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، رئیس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران گفت: با کسب مجوز از وزارت علوم، دوره دکتری رشته برنامه ریزی آمایش سرزمین در دانشکده جغرافیا راه اندازی می گردد.

ایجاد مقطع دکتری رشته بین رشته ای برنامه ریزی آمایش سرزمین در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ حساب و کتاب و به تقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، کرامت اله زیاری، رئیس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران گفت: برنامه رشته برنامه ریزی آمایش سرزمین در دوره دکتری در دانشکده جغرافیا طراحی شده است. چند سال روی این برنامه کار کردیم تا اینکه این رشته در دانشگاه تهران و سپس در وزارت علوم هم تصویب شد. اکنون سرفصل دروس آن تعیین شده و به تصویب رسیده است.

زیاری اضافه نمود: مجوز ایجاد این رشته در شورای برنامه ریزی دانشگاه تهران تصویب و صادر شده و منتظر جلسه شورای توسعه وزارت علوم هستیم تا مجوز نهایی را دریافت کنیم.

رئیس دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد: به زودی با کسب مجوز از وزارت علوم، دوره دکتری رشته برنامه ریزی آمایش سرزمین در دانشکده جغرافیا راه اندازی می گردد و در این رشته نسبت به دانشجو پذیرش اقدام خواهد شد.

وی تاکید نمود: رشته برنامه ریزی آمایش سرزمین از مهمترین رشته های بین رشته ای مورد احتیاج کشور است و برای اولین بار در کشور در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران ایجاد می گردد. برنامه و سرفصل های این رشته در دانشکده جغرافیا تعریف و با انعقاد تفاهم نامه با دانشکده اقتصاد، علوم اجتماعی و کارآفرینی ایجاد شده است.

رئیس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت رشته های بین رشته ای در رشد و توسعه کشور گفت: باید به سمت رشته های بین رشته ای برویم و از تجارب و همکاری دانشکده ها استفاده کنیم. در این ارتباط ضروری است از نظریه ها، مدل ها و تکنیک های مختلف برای توسعه کشور استفاده کنیم، چون رشد و توسعه ملی، منطقه ای و محلی احتیاجمند ایجاد و توسعه رشته های بین رشته ای است.

زیاری اضافه نمود: امروز دانشگاه های دنیا به سمت بین رشته ای بودن حرکت می نمایند و دانشکده های ما هم باید با یکدیگر در تعامل باشند و رشته های بین رشته ای نو در راستای حل مسائل جامعه ایجاد نمایند.

وی بازنگری رشته ها و سرفصل ها و دروس را در کنار ایجاد بین رشته ای های نو، یک ضرورت برشمرد و گفت: باید علاوه بر ایجاد رشته های نو در جهت حل مسائل کشور، رشته ها و سرفصل های موجود نیز مورد بازنگری قرار گیرند و در این بازنگری ها، برنامه ها، سرفصل ها، دروس و رشته های بین رشته ای به خصوص با رویکرد کارآفرینی مدنظر باشد.

زیاری از بازنگری تمام رشته های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران اطلاع داد و گفت: در این بازنگری، ضمن توجه به موضوع کارآفرینی، پتانسیل ها و احتیاج های ملی، منطقه ای و محلی کشور و بعلاوه استاندارد های دنیای را مدنظر قرار دادیم.

رئیس کارگروه علوم جغرافیایی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم تاکید نمود: بازسازی رشته های گذشته و ایجاد رشته های نو باید همه در این راستا باشند که ضمن برخورداری از مبانی، الگو ها و تکنیک های علمی به روز دنیای علم و آنچه در دانشگاه های معتبر و سطح یک دنیای مطرح است، بتوانند مسائل محلی و منطقه ای و ملی را حل نمایند.

رئیس دانشکده جغرافیا از راه اندازی رشته گرایش های گردشگری به عنوان یکی دیگر از برنامه های این دانشکده در راستای ایجاد رشته های بین رشته ای نام برد و گفت: رشته گردشگری در دوره کارشناسی و بعلاوه در دوره دکتری با عنوان گردشگری-برنامه ریزی فضایی در شورای برنامه ریزی دانشگاه تهران تصویب شده و برای اخذ مجوز راه اندازی به وزارت علوم ارسال شده است.

وی یادآور شد: رشته گردشگری یک رشته بین دانشکده ای است، ولی در دروس از ظرفیت دانشکده های دیگر مثل اقتصاد، مدیریت، کارآفرینی و علوم اجتماعی استفاده می گردد. رشته گردشگری دارای گرایش های گردشگری فرهنگ، اقتصاد، مدیریت و گردشگری گرایش برنامه ریزی فضایی است که گردشگری فرهنگ در دانشکده علوم اجتماعی، گردشگری اقتصاد در دانشکده اقتصاد، گردشگری مدیریت در دانشکده مدیریت و گردشگری برنامه ریزی فضایی می تواند در دانشکده جغرافیا برگزار گردد.

رئیس کارگروه علوم جغرافیایی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با بیان اینکه دانشکده جغرافیا یک دانشکده کامل و یک دانشکده مبتنی بر برنامه ریزی است، گفت: رشته های علوم جغرافیایی بسیار وسیع هستند و همه سطوح ملی در حوزه های آب، زمین، گسل، شیب، سیلاب، کلان شهرها، کاربری اراضی و به طور کلی مدیریت و سازمان دهی شهر و روستا و اقلیم و سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی و ژئومورفولوژی و جغرافیای سیاسی و مخاطرات محیطی و ... را شامل می گردد و باید بین رشته ای های نو مورد احتیاج کشور در این حوزه ها و حوزه های مرتبط راه اندازی گردد.

زیاری در انتها گفت: علاوه بر رشته های موجود که بیشتر ماهیت بین رشته ای دارند و رشته های نو در دست اقدام، پیگیر ایجاد دوره دکتری مخاطرات محیطی به صورت یک رشته میان رشته ای هستیم که در حال حاضر این رشته در دوره کارشناسی ارشد برگزار می گردد.

وی بعلاوه ایجاد بین رشته ای ها در حوزه گردشگری با عنوان اکوتوریسم و ژئوتوریسم را از برنامه های در دست اقدام دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران نام برد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایجاد مقطع دکتری رشته بین رشته ای برنامه ریزی آمایش سرزمین در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مقطع دکتری رشته بین رشته ای برنامه ریزی آمایش سرزمین در دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید