اصغر فرهادی: شبکه های اجتماعی تهدیدی برای سینما نیست

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، اصغر فرهادی معتقد است علی رغم رشد سریع شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا، این پدیده نمی تواند تهدیدی برای سینما باشد.

اصغر فرهادی: شبکه های اجتماعی تهدیدی برای سینما نیست

به گزارش ایسنا، اصغر فرهادی کارگردانی فیلم های برنده اسکار جدایی و فروشنده، این بار با فیلم قهرمان به جشنواره کن آمده است تا پس از فیلم های گذشته، فروشنده و همه می دانند، برای چهارمین بار فیلمش را در کن رونمایی کند.

قهرمان که با بازگشت فرهادی به فیلمسازی در ایران همراه بوده است درباره شخصیتی به نام رحیم است که برای یک بدهی در زندان به سر می برد، طی یک مرخصی دو روزه او و نامزدش نقشه ای می کشند و کوشش می نمایند فرد طلبکار را متقاعد به رضایت دادن بنمایند، اما نقشه آن ها به علت شبکه های اجتماعی طبق برنامه پیش نمی رود و از کنترل خارج می گردد.

شبکه های اجتماعی بخش مهمی از این فیلم را به خود اختصاص می دهد که به مسائل ناشی دستکاری رسانه ای در ایران و جهان اشاره دارد. اصغر فرهادی در گفتگویی با نشریه ورایتی از نگرانی ها خود درباره رسانه های اجتماعی و هچنین نقش سینما به اسم برترین راهکار برای پرداخت به معضلات ناشی از آن صحبت نموده است.

ایده ساخت فیلم قهرمان از کجا شکل گرفت؟

هر از گاهی در اخبار ایران اخباری در خصوص افراد بسیار معمولی می خوانید که در زندگی روزمره خود کاری بسیار نوع محبت آمیز انجام داده اند و این روش انسانی باعث می گردد که آن ها برای چند روز در جامعه بسیار در چشم باشند و سپس فراموش می شوند. داستان ظهور و سقوط این نوع افراد واقعاً همان چیزی بود که من را علاقه مند کرد.

آیا در سال های اخیر موضوع دستکاری در شبکه های اجتماعی مورد توجه شما بوده است؟

وقتی کار روی داستان را آغاز کردم، خیلی از شبکه های اجتماعی آگاهی نداشتم. من این جنبه را زمانی توسعه دادم که فهمیدم این چیزی است که این روز ها در همه جهان فراگیر است. این یک ابزار قدرتمند ارتباطی در هر جامعه ای شده است و هیچ مرزی وجود ندارد. در ایران و بقیه جهان همین است.

اما من فکر می کنم آنچه در ایران تعیین است این است که، چون در جامعه بین گروه ها، عقاید، ایدئولوژی های مختلف تنش وجود دارد، این یک ابزار در دست [گروه هایی]از مردم برای مقابله دیگران است. به همین علت است که این نقش در توسعه این داستان نقش مهمی دارد.

آنچه برای من درباره موضوع فیلم، جالب بود، این بود که می بینم همه نهاد ها و گروه های اجتماعی از این ابزار استفاده می نمایند. این راهی برای ارتباط با دیگری است. اما آنچه به نظر من متناقض و جالب در این داستان رسیده، این است که این به جای اینکه راهی برای برقراری ارتباط و گگرددن با دیگری باشد، دقیقاً برعکس است: روشی برای پنهان کردن مسائل است.

نکته جالب دیگر سرعت [رسانه های اجتماعی]و تعداد بسیار کم واژگان آن است: فضای بسیار کمی که برای ارائه یک خبر، یک شخص، یک داستان به آن احتیاج دارید و استفاده می کنید. خیلی سریع پیش می رود و اغلب اوضاع پیچیده تر است؛ فرد پیچیده تر است. شما به فضای بیشتری احتیاج دارید تا در واقع تفاوت های ظریف و پیچیدگی شرایط را ارائه دهید. وقتی این کار را با چند کلمه انجام می دهید مسلماً فضای مناسبی برای سوء تفاهم ایجاد می گردد.

در ایالات متحده یکی از بزرگترین مداخله گران شبکه های اجتماعی در سیاست دونالد ترامپ بوده است که اساساً مانع رفتن شما به آمریکا برای شرکت در اسکار می گردد. آیا فکر میکنید با رئیس جمهور بایدن تغییری ایجاد گردد، خصوصاً وقتی صحبت از سیاست ایالات متحده در قبال ایران باشد؟

من فکر می کنم افراط گرایان بدون توجه به کشور و سیستم های سیاسی بسیار شبیه به هم هستند. مطمئناً حضور جو بایدن در جای خود، همه جهان را به مکانی بهتر تبدیل می نماید. در خصوصش تردیدی ندارم. اما در خصوص ایران و کوشش برای پیش بینی اینکه آیا به ایران یاری خواهد نمود، خوب در حالی که ترامپ چنین رفتار و واکنش شدید نسبت به ایران داشت، همان نوع رفتار متقابل هم از سوی بعضی ها وجود داشت.

فکر می کنید قطع ارتباط شبکه های اجتماعی چه تاثیری بر سینما دارد؟

من چند روز پیش با یکی از دوستانم بحث کردم و او گفت که این جریان اطلاعات، تصاویر و صدایی که امروزه بر روی همه افراد سرازیز می گردد، سینما را خواهد کُشت، زیرا این رقیبی است که سینما از پس آن بر نمی آید. اما من فکر می کنم که این کاملاً برعکس است، زیرا این واقعاً جنبه معکوس استفاده از تصاویر و صدا با سرعت است.

سینما واسطه ای است که برای توسعه، نمایش جنبه های مختلف، نشان دادن پیچیدگی ها و ظرافت ها می تواند زمان بر باشد و این دقیقاً همان علتی است که فکر می کنم شبکه های اجتماعی به هیچ وجه تهدیدی برای سینما نیست. آنچه در شبکه های اجتماعی ندارید زمان تأمل و تفکر و قابلیت تماشا جنبه ها و ابعاد مختلف یک مساله است. اما در سینما وجود دارد.

منبع: فرارو

به "اصغر فرهادی: شبکه های اجتماعی تهدیدی برای سینما نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصغر فرهادی: شبکه های اجتماعی تهدیدی برای سینما نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید