استرالیا؛ زیستگاه جانوران کمیاب

به گزارش وبلاگ حساب و کتاب، جاده ساحلی ایالت ویکتوریا در کشور استرالیا، یکی از زیباترین و معروف ترین جاده های جهان است که در میانه جنگل و اقیانوس قرار گرفته است. در دل جنگل های منطقه، جانوران کمیاب و بعضاً رو به انقراض بسیاری زندگی می نمایند و به همین جهت است که بسیاری، طبیعت و حیات وحش استرالیا را بسیار غنی و کمیاب می دانند.

استرالیا؛ زیستگاه جانوران کمیاب

از کوآلاهای دوست داشتنی گرفته تا ببرهای زیبا و البته قوی جثه و ترسناک و کانگوروهایی که به وفور در کنار جاده های جنگلی به چشم می خورند، همگی از جانوران بومی جنگل های استرالیا هستند.

در ادامه با تعدادی از گونه های جانوری جنگل های استرالیا آشنا خواهید شد.

کوئول دم خالدار

کوئول دم خالدار (Tiger Quoll) که به نام های کوئول خالدار، کوئول ببری یا گربه ببری نیز شناخته می گردد. دم خالدار یکی از گونه های ستبر دم ها است. جثه نسبتا کوچکی در حد یک گربه خانگی با دمی عظیم و خال های سفید روی بدن خود دارد. دم خالدار جانوری رو به انقراض است که در جنگل های ویکتوریا زندگی می نماید. البته گروه های محافظ محیط زیست تحت برنامه های حفاظتی سعی بر حفظ نسل این جانور دارند. ولی در حال حاضر این جانور در گروه جانوران رو به انقراض قرار گرفته است.

کوآلا

کوآلا (Koala) جانوری شناخته شده و بومی استرالیا است که قطعاً تا به حال تصویر آن را دیده اید. تصور بسیاری بر این است که کوآلاها نوعی خرس هستند. اما کاملاً باور اشتباهی است. در واقع کوآلاها نوعی کیسه دار هستند. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می نمایند کوآلاها بسیار آرام و بی خطر هستند، پنجه های بلند آنها وسیله دفاع این جانور است و بهتر است در صورت روبه رو شدن با کوآلاهایی که اکثراً از درخت های گام (Gum Tree) که بومی استرالیا هستند آویزان هستند، فاصله خود را از آنها حفظ کنید. در سفر به ایالت ویکتوریا، در نزدیکی شهر Kennett river، تعداد زیادی از کوآلاها را می توانید ببینید. بلیط تهران استانبول | بلیط استانبول تهران

کانگورو خاکستری شرقی

بسیاری از مردم وقتی نام استرالیا را می شنوند، کانگوراهایی که مدام بالا و پائین می پرند هم در ذهنشان تداعی می گردد. البته این تصور ذهنی کاملا درستی است چرا که در هیچ جای دیگری از جهان شما نمی توانید به اندازه استرالیا کانگورو ببینید. بدون شک هنگام عبور از جاده ساحلی ویکتوریا، شاهد کانگوروهایی خواهید بود که از جاده عبور می نمایند یا در کنار جاده ایستاده اند.

والابی گردن قرمز

والابی گردن قرمز (Red- Shouldered Wallaby) در ظاهر بسیار شبیه کانگورو است و بسیاری در نگاه اول ممکن است به اشتباه آن را کانگورو تصور نمایند. والابی ها اگرچه همانند کانگوروها جاندارانی کیسه دار و درازپا هستند، با کانگوروها تفاوت دارند و پراکندگی جمعیت کمتری نیز دارند. زیستگاه والابی های گردن قرمز بیشتر مناطق شرقی استرالیا از جمله تاسمانی است و در مناطق پربارش تر استرالیا می توانید شانس دیدن این جاندار کمیاب را در علفزارها یا مراتع داشته باشید.

طوطی رزیلا قرمز

طوطی رزیلا قرمز (crimson Resella) بومی استرالیا (بیشتر مناطق شرقی) است. در جنگل های نزدیک شهر Anglesea در ایالت ویکتوریا استرالیا می توانید این طوطی های کمیاب را در حال پریدن در میان شاخه درختان ببینید.

اکیدنا

اکیدنا یا مورچه خورک (Echidna) جانوری کمیاب و بومی استرالیا است که در مراتع و علفزارها می توانید آنها را ببینید. اکیدناها به لحاظ خارهای روی بدنشان کمی به جوجه تیغی ها شباهت ظاهری دارند. ولی ظاهر خارها و جثه بدنی متفاوت آنها سبب تشخیص راحت آنها از جوجه تیغی می گردد. غذای عمده اکیدناها، مورچه ها و جانوران ریز هستند که اکیدناها با یاری زبانشان آنها را گرفته و تغذیه می نمایند. بهترین مکان برای دیدن اکیدنا پارک ملی Port complell در ایالت ویکتوریا است.

وامبت

وامبت (Wombat) پستانداری کیسه دار است که نزدیک ترین خویشاوند آن کوآلا است. اما وامبت ها برخلاف کوآلاها، در تونل های زیرزمینی که حفر می نمایند زندگی می نمایند و اصلاً از درختان بالا نمی فرایند. وامبت ها جانوران شب زیست هستند؛ به این معنا که عمده فعالیت آنها هنگام شب و در تاریکی هوا است. پس احتمالاً شانس دیدن آنها از نزدیک کم است. با این حال پارک ملی Tower Hill state Geme reserve در ایالت ویکتوریا که 275 کیلومتری غرب شهر ملبورن واقع شده است بهترین مکان برای دیدن این جانوران کمیاب است.

شترمرغ استرالیایی

شترمرغ استرالیایی (Emu) بومی استرالیا و از عظیم ترین پرندگان استرالیا است. بهترین مکان برای دیدن شترمرغ های استرالیایی منطقه Tower Hill در جنوب غربی ساحل ویکتوریا است.

بادپر شکری

بادپر شکری (Sugar gliders) جانداری کمیاب با ظاهری دوست داشتنی است که بیشتر شبیه شخصیت های کارتونی است. این جاندار با جثه ریز خود می تواند به سرعت از شاخه های درختان بالا برود و از شاخه ای به شاخه دیگر جهش کند. بدن بادپری شکری از خز پوشیده شده است. بادپری شکری ها به صورت گروهی زندگی می نمایند و اغلب در گروه های 12 تایی دیده می شوند. منطقه Grey River Picnic در شهر Kennett river در ایالت ویکتوریا بهترین مکان برای دیدن این جانور است.

پلاتی پوس نوک اردکی

پلاتی پوس نوک اردکی (Duck-Billed platypus) را در جنوب شرق استرالیا و به ویژه در جزیره تاسمانی می توانید ببینید. گرچه در پارک ملی Otway در جنوب ویکتوریا نیز می توان شاهد این جاندار بود. هنگام طلوع یا غروب خورشید بهترین زمان برای مشاهده پلاتی پوس نوک اردکی است که از مخفیگاه های خود خارج می شوند.

پنگوئن

در Twelve Apostles واقع در ساحل پارک ملی port Campbell ایالت ویکتوریا، هنگام غروب آفتاب می توانید شاهد کلنی هایی از پنگوئن ها باشید که با تهیه غذا برای پنگوئن های کوچک تر از آب خارج می شوند و در ساحل به آنها غذا می دهند. شما می توانید عکس های زیبایی از این پنگوئن ها ثبت کنید.

منبع: دور و نزدیک

به "استرالیا؛ زیستگاه جانوران کمیاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا؛ زیستگاه جانوران کمیاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید